İç Tasarımı Sıcak Renkler Nasıl Kullanılır

İç Tasarımı Sıcak Renkler Nasıl Kullanılır?

İç Tasarımı Sıcak Renkler Nasıl Kullanılır?

Çankaya iç mimarlık ve çevre tasarımı için iç tasarımlarda sıcak renklerin kullanılması oldukça önemlidir. İnsanlar renkleri sıcak ve soğuk gruplar olarak algılarlar. Renk grafiği incelendiğinde, genellikle sıcak renkler sarı ve turuncu renklerine yakın taraflardadırlar. Sıcak renkler bizlere iyi bir ruh durumu, enerji, mutluluk, güvende hissetme, sakinlik, rahatlık ve konsantrasyon gibi olumlu şeyler katarlar.

Çankaya iç mimarlık ve çevre tasarımı olarak iç tasarımda renkler ve psikoloji arasında büyük bir bağ olduğunu hatırlatmak isteriz. Mesela yatak odaları için aşırı sıcak bir ortam yaratacak renkler, dikkati de canlı tutacağı için çok fazla tercih edilmez. Aslında diğer odalarda kullanımda soğuk etki yaratabilecek yeşil, gri gibi renkler yatak odalarında tercih edilebilir.

Kırmızı hareket ve canlılık kazandırarak kişiyi çalışmaya yönlendirir. Sarı, sıcaklık, mutluluk ve huzur duygularını canlandırır. Açık mavi soğuk renkler arasında olmakla birlikte dinlendirici ve sakinleştirici bir etki sağlar.

Toplantı odası ya da çalışma odası gibi yerler içinse yoğunlaşma sağlayan mor ve açık tonlar tavsiye edilmektedir. Oturma odası ve salon gibi mekanlarda ise göz dinlendirici ve stres azaltıcı olması nedeniyle açık mavi, beyaz gibi açık tonlar kullanılır.

İç Tasarımda Sıcak Renklerin Anlamı

Çankaya iç mimarlık ve çevre tasarımı olarak iç tasarımda sıcak renklere çok önem vermekteyiz. Mesela kırmızı renk vurucu bir etki yaratarak enerji, güç ve tutku hislerini barındırmaktadır. Turuncu rengi ise kırmızının enerjisi ve sarının mutluluğunu bir arada taşıyarak sağlamlık ve dayanıklılığı temsil eder.

Sosyalleşmek, heyecan, yaratıcılık, cesaret gibi duyguları harekete geçirir. Aynı şekilde sarı renk de gün ışığının da rengi olması açısından mutluluk, keyif, zeka ve enerji ile özdeşleşmektedir ve bu sayede yarattığı sıcak his ile sinir sistemini uyarır ve neşeyi arttırır.

Sıcak Renkleri Evlerimizde Nasıl Kullanabiliriz?

Çankaya iç mimarlık ve çevre tasarımı olarak sıcak renkleri evlerimizde çok çeşitli ve etkili şekillerde kullanabileceğinizi düşünüyoruz. Sıcak renklerin kuvvetli ve canlı olması etkilerinin de yoğun olmasını sağlayacaktır. Özellikle çalışma odalarında, mutfaklarınızda ve yemek yeme alanlarınızda sıcak renklerden oldukça faydalanarak mekanlara canlılık ve neşe katmanız mümkündür. Kırmızı rengini kullanarak ortama canlılık ve enerji katmanız oldukça kolaydır. Özellikle oturma odalarınızda kırmızı rengi kullanabilirsiniz. Sarı renk ise parlak ve neşeli bir renktir. Evinizin antresinde ve giriş kapısında kullanarak sıcak bir etki yaratabilirsiniz. Turuncu renk ise özellikle iştah açıcı bir renk olduğundan mutfaklarda kullanımı ön plana çıkmaktadır.